Ako si nastaviť dobré heslo

All you need, je silné a unikátne heslo. Ideálne na každú službu iné.

Čítať viac

All you need, je silné a unikátne heslo. Ideálne na každú službu iné.


Ani to najkomplikovanejšie heslo ťa nemusí efektívne uchrániť, ak ho používaš všade. Prelomiť jedno, hoci zložité heslo, môže trvať veľa času, ale nie je to nemožné. 


Napríklad „xEoGad*s_39°()5/__“ je naozaj skvelé heslo, ale ak ho používaš do elektronického bankovníctva, e-mailu a aj na vstup do Facebooku, jeho sila rapídne klesá.


Svoje heslo neprezraď ani vlastnej mame!


Svoje heslo nikomu neprezrádzaj, tobôž nie tomu, kto sa ti predstaví ako napríklad administrátor elektronického bankovníctva. Žiadna banka či iná seriózna služba si od teba heslo nepýta e-mailom, telefonicky a ani pri četovej komunikácii. 


Ak sa niekto napokon tvoje heslo dozvie, neváhaj a ihneď si ho zmeň.


Vyskúšaj dvojfaktorovú verifikáciu


Pre tie najdôležitejšie heslá ti odporúčame dvojfaktorovú verifikáciu – čiže heslo + ďalší údaj.


Napríklad je to kód, ktorý ti príde SMS-kou v prípade, že sa prihlásiš z iného zariadenia ako obvykle.


Pomôž svojej pamäti


Ak nie si šachový veľmajster a chceš na každú službu extrémne silné heslo, je malá šanca, že si ich zapamätáš všetky. V takýchto prípadoch ti odporúčame využiť služby, akými sú Lastpass alebo 1Password. V nich si uložíš všetky svoje heslá k patričným stránkam. Stačí zapamätať si jedno, najlepšie veľmi zložité heslo. Môžeš si ho vytvoriť napríklad vymyslením vety: Pet0NemaRadP0ndelk*. Ide o dostatočne dlhé heslo, má čísla, špeciálne znaky, zapamätáš si ho, a ak ide o tvoj utajený „hejt“, je neuhádnuteľné.


Ďalšie články

Tipy, ako ostať safe na verenej Wifine

Ak využívaš Wi-fi a nevieš nič o jej bezpečnostnom zabezpečení, radšej ostaň len pri bežnom surfovaní a nenavštevuj weby, ktoré si vyžadujú prihlasovacie údaje.

Prečítať si viac

Nezanechaj po sebe zmienku v histórii prehliadača

Každá stránka, ktorú navštíviš online, je zaznamenaná v histórii internetového prehliadača. Uchovávajú sa tam aj heslá a informácie o tvojich platbách, ktoré sa takto môžu dostať do nesprávnych rúk. To určite nechceš.

Prečítať si viac
pages