Ako odhalíš "fejkový" e-shop?

Predstav si, že v e-shope, ktorý si navštívil po prvý krát, zrazu vidíš topánky, na ktoré máš už dlho zálusk a konečne sú v 90% zľave. Príliš pekná predstava, že?

Čítať viac

Predstav si, že v e-shope, kde si po prvýkrát, zrazu vidíš topánky, po ktorých už dlho túžiš a ktoré si konečne našiel v mega zľave. Išiel by si do toho, že? 


Ak predsa len neodoláš, zisti si, či online obchod používa SSL certifikát. „Fejkové“ e-shopy totiž tento certifikát nemajú. V praxi to znamená, že formulár s platobnými údajmi sa ti otvorí s počiatočnou adresou „http“ namiesto bezpečnejšej „httpS“. Takto vytvorené weby zbierajú platobné údaje v nezašifrovanej podobe, čo pre teba a pre tvoje dáta predstavuje veľké riziko.


Narazil si na e-shop napr. na Facebooku a nevieš si ho vygoogliť, prípadne si o ňom našiel dosť rozporuplné recenzie? Podozrivé, však? Veď tie pozitívne sa dajú veľmi ľahko generovať. 


„Fejkové“ e-shopy tiež spoľahlivo spoznáš podľa lacného grafického dizajnu a mora gramatických chýb v textoch.


Ďalšie články

Aby ti pri platbách kartou išla karta

Od momentu, keď od banky dostaneš novú platobnú kartu, je v tvojom najlepšom osobnom záujme uchrániť si tieto citlivé platobné údaje: PIN, číslo karty, platnosť karty, CVV/CVC kód.

Prečítať si viac
pages